1 1 1 1 1

Na svečanoj akademiji u povodu obilježavanja 130 godina vatrogastva u Travniku uručene plakete zaslužnima

IMG_2156
IMG_2201
IMG_2214
Previous Next Play Pause
IMG_2156 IMG_2201 IMG_2214

Tačno prije 130 godina od prvog organizovanog načina borbe protiv vatrene stihije u Travniku, svečanom akademijom obilježen je ovaj značajni datum.Travnički vatrogasci za svoj rad dobili su mnoga priznanja među kojima su Orden sa crvenom zvijezom 1965.godine kojim ih je odlikovao Josip Broz Tito, zlatnu medalju za požrtvovanost 1954. od Vatrogasnog saveza BiH, pohvalu Federalne uprave civilne zaštite i veliki broj nagrada, plaketa, pohvala i drugih odlikovanja. Na današnjoj svečanoj akademiji posebno je naglašena hrabrost i požrtvovanost koju su vatrogasci pokazali u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu sa preko 2000 intervencija. Pod kišom granata su gasili požar spašavali ranjene i povrijeđene sugrađane te tako mnogo puta dovodili su svoj život u opasnost. Nakon proteklog rata rukovodstvo jedinice uz pomoć Općine, vlada i društava prijateljskih zemalja uložilo je mnogo napora na sanaciji i obnovi materijalno-tehničkih sredstava uništenih u ratnim dejstvima, u čemu su ostvarili velike rezultate. Danas je to jedna od najsposobnijih i najopremljenijih jedinica u našoj zemlji. Velike zasluge u opremanju Teritorijalne vatrogasne jedinice Travnik ima i vlada austrijske pokrajine Tirol, gdje su naši vatrogasci boravili prošlog mjeseca. Ova saradnja uspostavljena je ranije zahvaljujući našoj sugrađanki Jasmini Bečiragić i gospodinu Peteru Logaru, koji je u resornom ministarstvu uspio obezbijediti vrijednu donaciju našim vatrogascima. Tako je od prije nekoliko dana naša jedinica bogatija za pet doniranih vozila i pratećom opremom, koja je stigla iz Insbruka. Gospodin Peter Logan i danas je prisustvovao svečanoj akademiji. Cijeneći zasluge i angažman pojedinaca u poslijeratnom opremanju i osposobljavanju Vatrogasne jedinice ,na današnjoj svečanoj akademiji zaslužnima su dodijeljene zahvalnice, nagrade i plakete . Za ostvarenu suradnju sa Teritorijalnom vatrogasnom jedinicom Travnik zahvalnice su dobili: 01. MUP SBK-a 02.Radio televizija Travnik 03.Radio TNT 04.UIO/RC Mostar/Carinska ispostava Travnik 05.Interšped doo PJ Travnik 06. Policijska stanica Travnik 07.Služba za CZ Općine Travnik 07.Melić Sifet - Služba za civilnu zaštitu 08.Samir Pinjo - dopisnik Dnevnog avaza 09. Duhačko-puhački orkestar Travnik 10. Foto studio Hazim Za iskazanu profesionalnost u radu,požrtvovanost u akcijama gašenja požara pohvale su dobili sljedeći pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice: 01.Čauš Nijaz 02.Ivković Alen 03.Tutić Muhamed 04.Riđić Sejfudin 05.Melić Indir 06.Halilović Besim Za dugogodišnji rad u profesionalnoj vatrogasnoj jedinici i ostvarene rezultate uručeni su ručni satovi zaslužnim pojedincima: 01.Malkoč Samir 02.Dautović Armin 03.Riđić Muharem 04.Alimović Ferid 05.Lendo Samir 06.Lendo Munib 07.Talam Fuad 08.Mehić Nesib 09.Popović Zoran 10.Hamidović Midhat Za svesrdnu i nesebičnu pomoć na opremanju i osposobljavanju Teritorijalne vatrogasne jedinice materijalno tehničkim sredstvima i kao izraz priznanja i zahvalnosti u razvoju vatrogastva i protivpožarne zaštite na nivou općine Travnik dodjeljene su plakete koje je uručio načelnik Općine Travnik . Plakete su dobili: 01.Gospodin Sučić Ljupko 02.Gospodin Logar Peter 03. Gospodim magistar Robert Švarc 03.Gospođica Bečiragić Jasmina 04.Vatrogasna zajednica Krapinsko-Zagorske županije 05. doktor docent Mesud Jusufović 06. Direktor UO TVJ Travnik Pinjo Efraim 06.Gospođa Mikić Anita poznatija kao „Teta Anita“ Teritorijalna vatrogasna jedinica Travnik posebnu plaketu dodijelila je i načelniku Općine Travnik,Tahiru Lendi.