Akcioni plan za zaštitu prava djece na području općine Travnik za period 23.5.2024-23.5.2025. godine predstavlja nastavak provođenja lokalne javne politike u oblasti prevencije maloljetničkog prestupništva i primjeni alternativnih metoda postupanja sa djecom u kontaktu sa zakonom.
Aktivnosti na definisanju strateških pravaca ove javne politike započele su još 2014. godine, a nastavljene su formiranjem radne grupe koju je imenovao načelnik općine Travnik.
Donošenjem ovog plana, općinski načelnik Kenan Dautović jasno ukazuje na potrebu neophodnog i aktivnog uključivanja svih odgovornih na lokalnom nivou u oblasti rada sa djecom i maloljetnicima, a sve u cilju uspostave funkcionalnog sistema zaštite zdravlja djece i mladih kroz aktivnosti nadležnih instituacija na području općine Travnik.
Akcioni plan predviđa realizaciju preventivnih aktivnosti na sprečavanju i suzbijanju maloljetničke delinkvencije i poremećaja u ponašanju, te aktivnosti koje su usmjerene na stvaranje zdravog životnog okruženja za djecu.
Radna grupa je prepoznala različite izazove koji se okvirno tiču lokalne zajednice, porodice, škole, šire javnosti, kao i specifične probleme vezane za primjenu alternativnih mjera, te dosljedniju primjenu zakona, a to su: nedostatak preventivnih programa dugoročnog karaktera u formalnom obrazovanju, neosjetljivost za probleme rizičnih grupa/nerazvijena građanska odgovornost, slaba uključenost djece pod rizikom u vannastavne aktivnosti, nedovoljna iskorištenost Savjeta učenika i Savjeta roditelja, nedovoljno organizovano slobodno vrijeme mladih, te nedovoljno razvijeni kapaciteti ustanova uključenih u provedbu odgojnih preporuka.
Preporuke i mjere Akcionog plana utemeljene su na podacima organizacija i institucija na osnovu višegodišnjih istraživanja Centra za edukaciju mladih, Centra za mentalno zdravlje Travnik, Ministarstva unutrašnjih poslova SBK, Općinskog suda u Travniku, te Tužilaštva SBK, kao i na profesionalnim iskustvima članova radne grupe.
Akcioni plan predviđa jačanje stručnih službi i profesionalnih kapaciteta stručnjaka koji rade sa djecom i maloljetnicima u sukobu sa zakonom, umrežavanje institucija u čijoj je nadležnosti oblast sprečavanja i suzbijanju maloljetničke delinkvencije i poremećaja u ponašanju.
Očekuje se da će razvoj, promocija i provođenje preventivnih mehanizama u području sprečavanja i suzbijanju maloljetničke delinkvencije i poremećaja u ponašanju, podići će nivo javne svijesti i potrebu za učešćem cjelokupne zajednice kada je u pitanju zaštita prava djece i mladih.