1 1 1 1 1
Vlašić među kandidatima za 7 novih čuda prirode! Više od 200 spektakularnih lokacija širom planete Zemlje ući će u izbor za novih sedam čuda prirode. Među njima će se, kako su u srijedu najavili organizatori, naći i Grand Canyon, Mount Everest te jezero Loch Ness u Škotskoj. Iz 222 zemlje svijeta upućena je 261 nominacija, a među kandidatima su neki od najpoznatijih planinskih vrhova, jezera i drugih atrakcija kao što su Veliki koralni greben i Slapovi na Nijagari, saznaje AP. Planina Vlašić kod Travnika nalazi se među nominiranim evropskim planinama, a organizatori očekuju da će na oficijelnoj web stranici izbora svoj glas uputiti preko milijardu ljudi, kako bi se dobilo 77 polufinalista. "Pozivamo ljude širom svijeta da pokažu koliko cijene prirodu i to tako što će se udružiti da obilježe najizvanrednije lokacije na planeti", izjavila je Tia Viering, glasnogovornica kampanje "Novih 7 čuda". Ova neprofitna organizacija sa sjedištem u Švicarskoj putem interneta prikupila je 441 nominaciju otkako je 2007. kampanja pokrenuta. Glasovi se na njihovoj stranici mogu uputiti do 7. jula, a registracija glasača spriječit će ljude da glasaju više puta. Među četvrtfinalistima nalaze se i neke javnosti manje poznate lokacije, kao što je vulkan Yasur na otoku Vanuatu u južnom Pacifiku, te gigantski monolit Zuma Rock u Nigeru. U julu lista će biti svedena na 21 finalistu, a sedam pobjednika bit će izabrano u novom krugu javnog glasanja koje će trajati do 2011. i to putem interneta, telefona i SMS poruka.Ranije je oko 100 miliona ljudi glasalo za sedam svjetskih čuda koje je napravila ljudska ruka. Na tom takmičenju pobjedili su: Piramide u Gizi u Egiptu, Talijanski Koloseum, Kineski zid, Taj Mahal u Indiji, Petra u Jordanu, statua Isusa Krista u brazilskom gradu Rio de Janeiru, Machu Picchu u Peruu, te piramida Chichén Itzá u Meksiku. Odabir svjetskih čuda fascinira ljude već stoljećima. UNESCO tako stalno nadopunjuje svoju Listu spomenika prirode koja trenutno broji 878 mjesta. (Sarajevo-x.com) http://www.new7wonders.com/nature/en/nominees/europe/c/Vlasic/